Tym razem pojechałem Kolejami Mazowieckimi na zachód, aż do stacji Jesionka za Żyrardowem. Zresztą niepotrzebnie, bo cofałem się do stacji Sucha Żyrardowska, której na mapie broutera gdzie planuję trasy, zwyczajnie nie było. Tym razem penetrowałem tereny na południe od torów, a potem przeskoczyłem na północną stronę. Oczywiście znowu kręciłem się jak g... w przeręblu żeby nie ominąć żadnego kwadratu, ale jeden i tak ominąłem. Mały błąd nawigacyjny, będzie okazja wrócić.
Z ciekawych rzeczy mogę wymienić dwie: przedwojenny cmentarzyk wśród drzew i fatamorgana w szczerym polu, czyli Park Suntago. Cmentarz, jak na tyle lat opuszczenia, prezentuje się całkiem nieźle. Widać, że ktoś odwiedza groby, zapala znicze, choć ostatni pochówek odbył się grubo przed wojną. Z dającej się odczytać tabliczki pana Zielińskiego: "Były pracownik Zakładu Poprawczego w Puszczy Mariańskiej i Studzieńcu żył 73 lata zmarł 8 I 1923 r Bądź wola Twoja"
A o drugiej atrakcji, Suntago, powiedzieć, że pechowa, to nic nie powiedzieć. Właściwie na dobre nie rozpoczęła działalności i już ją zamknięto z powodu pandemii. Wydane 150 mln euro nie wiadomo kiedy zacznie się zwracać. Na końcu umieściłem film o atrakcjach tego miejsca. Wracałem z pomagającym wiatrem i była duża szansa na 100+, ale było już na tyle późno, że jednak w Milanówku wsiadłem w pociąg. Niestety nowe wagony mają tak mało miejsc na rowery, że przestałem całą drogę trzymając Baranka za rogi, żeby się nie przewrócił. :)
Tośmy się minęli, bo tego dnia też byłem w Wiskitkach.
Jeśli chodzi o cmentarzy w Studzieńcu, to te małe krzyże po lewej są prawdopodobnie na grobach wychowanków zakładu, jak przeglądałem roczne sprawozdania zakładu, to w wykazie wykonanych na zajęciach przedmiotów były min. trumny. Ze skraju cmentarzyka widać zabudowania zakładu. A kilka ciekawostek o nim zamieściłem w opisie mojej skrzynki (umieszczonej obok cmentarza): https://opencaching.pl/viewcache.php?cacheid=7997